WTN Folát komplex csepp, 20 ml
4110 Ft + Áfa (5220 Ft)
20 ml-es kiszerelés
Milyen esetekben esszenciális a folát kiegészítés?
- infarktuson átesetteknél,
- mentális problémák,
- tüdőproblémák,
- gyenge immunrendszer esetén, illetve
- hormonális és meddőségi problémáknál pl. sorozatos vetélések,
- nem megfelelően működő méregtelenítés esetén vagy
- magas vérnyomásban szenvedő kismamáknál (mondhatni kötelező).
- Gyógyszeres kezelés alatt állók számára különösen fontos a folát kiegészítés, mert egyes készítmények szintén hatással vannak a homocisztein szintre, így emelhetik a vérben a mennyiségét.
Készleten
WTN Folát komplex csepp formában! Könnyű alkalmazás, gyorsabb felszívódás!
Termékeink tartósítószer-mentesek, így a termék pipettájával való érintkezés (nyelv, szájüreg, stb.) potenciálisan megnövelheti a kórokozók elszaporodását a termékben. Ez minőségbeli elváltozást okozhat!
Kérjük fokozottan figyelj a pipettával történő érintkezés elkerülésére!
Miért lett a WTN Folát cseppentő formájú étrend-kiegészítő is?
A csepp forma egy gyorsan alkalmazható, hatékonyabb hasznosulású forma, mint a kapszula. A WTN Folát csepp nyelv alá cseppentve azonnal hasznosul, alkalmazása könnyebb és kényelmesebb azoknak is, akik nagyobb mennyiséget szeretnének használni.
A folsav, az étrendi folát és a metilfolát
A folsavat és a folátot gyakran (helytelenül ugyan) egymás szinonimájaként emlegetik. Sajnos ez nagy hiba, mert biológiailag óriási a különbség közöttük, éppen ezért érdemes tudatosítani a különbségeket és így helyesen értelmezni és használni ezeket a hatóanyagokat tartalmazó termékeket a gyakorlatban.
A folsav (pteroil-L-glutaminsav) a B9-vitaminnak a szintetikus formája, míg az étrendi folát az ételekben megtalálható, természetes formája (tetrahidrofolát) a B9-vitaminnak. Azonban egyik sem az a forma, amit a szervezet már maradéktalanul tud hasznosítani! Ezeknek a molekuláknak több lépésben aktív állapotúvá kell alakulniuk, hogy a szervezetünk hasznosítani tudja őket (1. ábra). A B9-vitamin aktív formája a metilfolát. Tehát csak ezt tudja a szervezet közvetlenül hasznosítani (ezt az aktív formát tartalmazza a WTN Folát komplex).
Folsav
A folsav mindenképpen a lehető legrosszabb választás B9-vitamin pótlására. Ezt a formát mindenkinek érdemes elkerülni!
Magyarországon, illetve Európában a lakosság jelentős része (kb. kétharmada) érintett az ún. MTHFR (metilén-tetrahidrofolát-reduktáz) génmutációban. Az MTHFR gén a folsav / étrendi folát – metilfoláttá történő átalakítását végző enzim működését szabályozza. Az MTHFR mutáció következményeként az adott szervezet nem tudja hatékonyan átalakítani az inaktív vitaminformát aktív vitaminformává, így megnő a szív-, és érrendszeri megbetegedések (és egyéb egészségügyi kockázatok) esélye.
Az érdekes az, hogy azok, akik nem érintettek ebben az MTHFR génmutációban azoknak a szervezetében is lassan alakul át a folsav aktív formává, így a folsav egy része feldolgozatlanul kering a vérben, ráadásul rákapcsolódik a folátreceptorokra elzárva a helyet az aktív foláttól.
A feldolgozatlan folsavat a máj idővel lebontja ugyan, de a folyamat lassú.
Étrendi folát
Amikor élelmiszerből pótolunk étrendi folátot, akkor azt szintén az MTHFR-enzim alakítja át metilfoláttá, de ha valaki érintett az MTHFR-mutációban, akkor nála ez majdnem ugyanúgy probléma lesz, mintha szintetikus folsavat szedett volna (1. ábra).
Az étrendi folát felszívódása a bélrendszerben majdnem 100%-os, tehát nem ez okozza a problémát, hanem az aktív molekulaformává (metilfolát) történő konverzió, amit a szervezetünknek kell(ene) elvégeznie. A folsav / étrendi folát a szervezetben biológiailag aktív metilfoláttá kell(ene) hogy konvertálódjon (1. ábra). Azért van a „kell” feltételes módban is, mert a már említett MTHFR génmutáció miatt ez a konverzió gyenge vagy nagyon gyenge hatásfokkal megy végbe.
|
Metilfolát
Egyértelműen a legjobb formája a B9-vitamin pótlásának. A folátmolekula-forma különböző sók formájában (jellemzően kalcium és glükózamin) stabil és mindenkinél működőképes.
A bioaktív metilfolát fontos szerepet tölt be a metilációban, amely több folyamatot is optimalizál a szervezetben, pl. a DNS-termelést, a hormonanyagcserét és a méregtelenítést. Tehát ez a génmutáció hat a hormon- és neurotranszmitter-szintre, az agyműködésre, az emésztésre, a koleszterinszintre stb.
A metilfolát drága összetevőnek számít, ezért használja a gyártók többsége a folsavat helyette.
Abban az esetben, ha a szerencsések között vagyunk és nincs MTHFR mutációnk
Ha a szervezetünkben minden rendben van, a folsav mintegy 50%-át tudjuk aktív, metilfolát formává alakítani, a fennmaradó 50% a vérben kering. A vér megemelkedett folsavszintjének hatására megemelkedik a homocisztein szint is. A magas homocisztein szint károsíthatja az artériákat, gyulladásos folyamatokat indít el, ezáltal plakkok, lerakódások keletkeznek az ér belső felszínén, amely szűkíti az erek átmérőjét. Az érszűkület következében pedig kialakulnak a szív-, érrendszeri megbetegedések. A homocisztein szint minden szervezetben növekszik, ha fehérjét (pl. húst, hüvelyest, azaz metionin tartalmú aminosavat) fogyasztunk, így átalakítása és lebontása létszükséglet.
Közvetlenül várandósság előtt és várandósság alatt nehezebb teljesíteni a megfelelő folát bevitelt. Nőgyógyásszal egyeztetve, szükséges lehet minimum 400 mcg, de inkább 800-1000 mcg jó minőségű folát pótlása.
Milyen esetekben esszenciális a folát kiegészítés?
- infarktuson átesetteknél,
- mentális problémák,
- tüdőproblémák,
- gyenge immunrendszer esetén, illetve
- hormonális és meddőségi problémáknál pl. sorozatos vetélések,
- nem megfelelően működő méregtelenítés esetén vagy
- magas vérnyomásban szenvedő kismamáknál (mondhatni kötelező).
- Gyógyszeres kezelés alatt állók számára különösen fontos a folát kiegészítés, mert egyes készítmények szintén hatással vannak a homocisztein szintre, így emelhetik a vérben a mennyiségét.
Miben előremutató a WTN terméke?
- A WTN Folát cseppjében a fő hatóanyag L-5-MTHF (glükózamin folát só) formájában van jelen.
- Cseppentő formában a nyálkahártyán keresztül gyorsabban és hatékonyabban szívódik fel a bélrendszerből, mint bármelyik kapszula.
- A folát mellett, helyet kapott a termékben a B12-vitamin, metil-kobalamin formában. így támogatva a vörösvértest képzést és a korai agyi fejlődést.
- Tartósítószer-mentes termék!
- Vegán termék!
WTN Folát komplex csepp
Összetevők (1. táblázat): tisztított víz, organikus glicerin, (6S)-5-metiltetrahidrofolát, metil-kobalamin.
1. táblázat Aktív komponensek koncentrációja (WTN Folát komplex csepp).
Aktív komponensek |
6 cseppben (1 adag) |
NRV%* |
---|---|---|
B9-vitamin (L-5-MTHF, glükózamin folát só) |
1025 mcg |
513 % |
B12-vitamin (metil-kobalamin) |
115 mcg |
4600 % |
*Felnőttek számára javasolt napi adag.
WTN Folát komplex csepp használati javaslat:
- Ajánlott mennyiség: napi 6 csepp folyadék nyelv alá cseppentve, vagy egy pohár vízben elkeverve.
- Lehetőség szerint az első főétkezés előtt fél órával, érzékeny emésztőrendszer esetén étkezéssel együtt.
Figyelmeztetés
- Termékeink tartósítószer-mentesek, így a termék pipettájával való érintkezés (nyelv, szájüreg, stb.) potenciálisan megnövelheti a kórokozók elszaporodását a termékben. Ez minőségbeli elváltozást okozhat! Kérjük fokozottan figyelj a pipettával történő érintkezés elkerülésére!
- Az étrend-kiegészítő fogyasztása nem helyettesíti a kiegyensúlyozott, változatos, vegyes étrendet és az egészséges életmódot.
- Az ajánlott napi mennyiséget ne lépd túl.
- A készítményt tartsd gyermekektől elzárva, száraz, hűvös, sötét helyen.
- Ha bármely termékösszetevőre allergiás, túlérzékeny vagy, ne használd a terméket! A folyadék alapú étrend-kiegészítők használata előtt érdemes bőrpróbát végezni az összetevőkkel szembeni érzékenység kizárása végett. A fül mögötti terület erre kiválóan alkalmas, mert ott nagyon vékony és érzékeny a bőr.
- Nagyon javasolt az étrend-kiegészítők szedését elkülöníteni a kávé fogyasztásától. Legalább fél órával a kávé fogyasztása előtt vagy kávé fogyasztása után min. 2 óra múlva célszerű bevenni.
- Nem javasolt az étrend-kiegészítők bevétele tejalapú készítményekkel!
- Amennyiben több étrend-kiegészítőt szedsz, akkor konzultálj szakemberrel, hogy milyen sorrendben célszerű szedned őket ahhoz, hogy ne érvényesüljön a hatóanyagok közötti esetleges kioltó hatás.
- Használata kúraszerűen javasolt, amennyiben a kezelőorvosod, természetgyógyászod nem javasolta másképp.
Gyakori kérdések
- Miért jobb a csepp forma, mint a kapszula?
Cseppentő formában a nyálkahártyán keresztül gyorsabban és hatékonyabban szívódik fel, mint kapszula formában a bélrendszerből.
- Szeretném folyadékkal együtt bevenni, milyen folyadékba cseppenthetem?
A legjobb, ha vízbe csepegtetve, alaposan elkeverve fogyasztjuk el. Azonban nyelv alá cseppentve hatékonyabb lesz a felszívódása.
- Szedhetem-e/használhatom-e folyamatosan a termékeket, vagy tartsak szünetet?
Minden termék esetében javasolt a kúraszerű alkalmazás. A legtöbb esetben 2-3 hónapos használatot majd 1 hónap szünetet javaslunk, ha a kezelőorvos vagy természetgyógyász nem javasolta másképpen. Időnként fontos visszaellenőriztetni vérvizsgálattal, hogy jelenleg milyen a vitamin/hormon/ásványianyag, stb szintünk. Javasolt rendszeresen 3-4, de legkésőbb 6 havonta megnézetni az értékeket. Amennyiben az eredmények azt mutatják, a kezelőorvosunk vagy természetgyógyászunk is azt javasolja és mi magunk is azt érezzük, hogy jól vagyunk, el lehet hagyni a termékeket. Amennyiben azt látjuk és érezzük, hogy még van létjogosultsága a termékek használatának, mindenképpen folytassuk tovább.
- Miből állítják elő az organikus glicerint a cseppentőkben?
A cseppentős termékeknél (Folát komplex csepp, B12 csepp és a cink csepp) az organikus glicerint repcéből és lenből állítják elő.
- A termék színe néhány (vöröses) árnyalatban különbözik, ahhoz képest, mint amit a múltkor használtam. Miért van ez?
Fény jelenlétében, vizes közegben a metil-kobalamin lassan hidroxi-kobalaminná alakulhat (hidrolizálhat). A hidroxi-kobalamin ugyanolyan kedvező és hatékony forma, mint a metil-kobalamin, tehát ez csak egy esztétikai kérdés. Biológiailag a termék rendben van, nyugodtan használhatod.